Gminne trójporozumienie.
Radzionków, Dobre Miasto oraz Boguszów-Gorce zawarły porozumienie o wielostronnej współpracy. W miniony czwartek burmistrzowie tych trzech miast podczas uroczystej ceremonii podpisali stosowne dokumenty. Mówiono o wzajemnym pomaganiu sobie i doradzaniu w różnych sprawach.
Inicjatorem międzygminnego porozumienia był Radzionków. Pracownicy tamtejszego Ratusza długi czas poszukiwali w całej Polsce miast, z którymi można by nawiązać bliskie stosunki partnerskie. Wybór padł na mogące się pochwalić podobną liczbą mieszkańców i zbliżoną powierzchnią Dobre Miasto oraz Boguszów-Gorce. Pierwsze z tych miast leży w samym centrum Warmii i Mazur, drugie z kolei wchodzi w skład powiatu ziemskiego wałbrzyskiego i jest częścią województwa dolnośląskiego. Natomiast o ile Dobre Miasto trzeba bez wątpienia uznać za zasobną w zabytki miejscowość turystyczną, to Boguszów-Gorce wprawdzie leży w górach, ale jest podobnie jak Radzionków gminą górniczą, gdyż działała w niej kopalnia węgla brunatnego. Obecnie pamiątką po niej są czekające na rekultywację i ponowne zagospodarowanie spore tereny. Obydwa miasta pozytywnie zareagowały na radzionkowską propozycję zaprzyjaźnienia się, a ich rady miejskie jednogłośnie poparły tę ideę. Wcześniej podobnie brzmiącą uchwałę przyjęli rajcowie z Radzionkowa.
Między nami burmistrzami. Od lewej: Stanisław Trzaskowski, Gustaw Jochlik i Marian Nogaś.Zdjęcie: Wojciech Łysko |
Międzygminna współpraca została zainaugurowana w ubiegły czwartek podczas ceremonii zorganizowanej w Centrum Kultury "Karolinka". Uczestniczyli w niej burmistrzowie trzech gmin: Radzionków reprezentował
Gustaw Jochlik, Dobre Miasto
Stanisław Trzaskowski, a Boguszów-Gorce
Marian Nogaś. Panowie podali sobie ręce i złożyli podpisy pod tekstem wspólnej umowy. Zakłada ona między innymi, że partnerzy będą wymieniali się doświadczeniami w różnego rodzaju dziedzinach życia gospodarczego, pomagali sobie w rozwiązywaniu kłopotów i wzajemnie się konsultowali. Poza tym gminy podzielą się osiągnięciami artystycznymi, zaproszą do siebie młodzież, a także zorganizują imprezy kulturalne. Komentując porozumienie burmistrzowie mówili o sukcesie lokalnych społeczności:
- W czasach, gdy integrujemy się z Unią Europejską często zapominamy o partnerach w naszym kraju. My przełamujemy te tendencje, choć liczymy także na nawiązanie kontaktów z zagranicą - stwierdził Gustaw Jochlik.
Delegacje z Dobrego Miasta i Boguszowa-Gorców przyjechały do Radzionkowa dzień przed podpisaniem porozumienia. Ich członkowie mieli więc sporo czasu na poznanie swego partnera. Jego włodarze zaprosili ich na spacer po mieście, pochwalili się rozpoczętymi inwestycjami, a także pokazali Księżą Górę. Wieczorem wszyscy spotkali się na uroczystej kolacji w Muzeum Chleba.
izo
Artykuł zaczerpnięty z
Życia Bytomskiego - www.zyciebytomskie.pl.