główna aktualności hydepark sport ogłoszenia puby gsm kino szukaj moje miasto
AKTUALNOŚCI archiwum zaproponuj sidebar SPORT hokej piłka MOJE MIASTO załóż konto przypominanie hasła regulamin faq OGŁOSZENIA twoje ogłoszenia dodaj ogłoszenie pokaż ogłoszenia szukaj w ogłoszeniach GSM ROZRYWKA puby kawiarenki internetowe hydepark widokówka film sztuki głosowania KULTURA bytomskie centrum kultury kino gloria kinoteatr bałtyk miejska biblioteka publiczna muzeum górnośląskie opera śląska śląski teatr tańca KALENDARZ dodaj wydarzenia MIASTO urząd miejski noclegi SZUKAJ
M E N U

Najnowsza wiadomość

Zaproponuj wiadomość

Dodaj sidebar
 

N A J N O W S Z E
Wyszukiwanie wiadomości:
25 najnowszych wiadomości:
Dział kultury.Oldskul Klub, czyli aktywna młodzieżówka z klasą zaprasza: "Wyższy poziom – warsztaty szczudlarskie" [0] 
Dział ogólny miasta Bytomia.Dni Zdrowej Skóry 2007 [0] 
Dział rozrywki.Wystawa ABSOLUT MIASTA w Bytomiu. [7] 
Dział ogólny miasta Bytomia."AKCJA SPRZĄTANIA ŚWIATA" już blisko [1] 
Logo Opery Śląskiej.Mayday w Operze Śląskiej [1] 
Dział ogólny miasta Bytomia.Finał III Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego [0] 
Dział rozrywki.Koncert zespołu PANMAJSTER. [0] 
Dział ogólny miasta Bytomia.Straznik Systemu - konkurs informatyczny [0] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Ośrodek dla Bytomia. [19] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Polskie szanty w Holandii. [3] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Sala do remontu. [5] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Nauczycielskie egzaminy. [0] 
Dział ogólny miasta Bytomia.Zamówienia publiczne nr 51/2003. [0] 
Dział ogólny miasta Bytomia.Ogłoszenie prezydenta [10] 
Logo kina 'Gloria'.Królestwo Bajek... [1] 
Logo kina 'Gloria'.Festiwal Filmów Gutkowskich. [0] 
Logo Życia Bytomskiego.Rozwód ze związkiem. [10] 
Logo Życia Bytomskiego.Morze lewego spirytusu. [5] 
Logo Życia Bytomskiego.Odnaleźliśmy rzeźbę. [6] 
Logo Życia Bytomskiego.Gminne trójporozumienie. [1] 
Logo Śląskiego Teatru Tańca.Srebrne maski i "Noc rosy". [0] 
Dział ogólny miasta Bytomia.Zamówienia publiczne nr 50/2003. [0] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Cenny pomysł. [0] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Nurkować każdy może. [15] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Więcej autobusów, tańsze bilety? [37] 

W I A D O M O Ś Ć

Druga tura: Wójcik i Paczocha.

Logo Życia Bytomskiego.
10 listopada w drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzą się Krzysztof Wójcik i Janusz Paczocha. Najlepsze wyniki w wyborach prezydenckich uzyskali Krzysztof Wójcik (14.369 głosów) i Janusz Paczocha (11.591 głosów). Oni zmierzą się w drugiej turze, która odbędzie się w niedzielę 10 listopada.

ROZMOWA Z JANUSZEM PACZOCHĄ

- Jak Pan ocenia swoje szanse w drugiej turze wyborów prezydenckich?

- Jestem przekonany, że razem z panią Iwoną Łobejko oraz panem Piotrem Kojem zwyciężymy. Ci kandydaci skontaktowali się ze mną już w powyborczy poniedziałek i zapewnili o swoim poparciu, co potem powtórzyli publicznie. Ja ze swej strony zaapelowałem do pozostałych komitetów wyborczych, by przyłączyły się do tej uczciwej koalicji.

- W jaki sposób, jako prezydent miasta chce Pan przeciwdziałać największemu bytomskiemu problemowi: wzrostowi bezrobocia?

- Od 1998 roku Bytom ma uprawnienia powiatu, a jego władze mają ustawowy obowiązek aktywnego zwalczania bezrobocia. Poprzednie władze nie potrafiły jednak sprostać temu zadaniu. Gmina biernie przyglądała się zamykaniu kolejnych zakładów pracy, a obowiązki względem bezrobotnych wykonywała jedynie w sposób rutynowy. Moim zdaniem to właśnie miasto powinno wykonać pierwszy krok i ja zrobię to na pewno. Po pierwsze trzeba obniżyć czynsze w lokalach użytkowych zajmowanych przez bytomskich handlowców, usługodawców oraz rzemieślników, tak by spadły one do najniższego poziomu w aglomeracji. To podniesie konkurencyjność naszych firm. Poza tym ci, którzy mają problemy zostaną uchronieni przed plajtą, a osoby, którym powodzi się trochę lepiej będą mogły zatrudnić nowych pracowników. Druga sprawa to ogromna ilość pustostanów. Nie przysparzają one gminie dochodów, a utrzymanie całej substancji mieszkaniowej jest rozłożone na mniejszą liczbę osób płacących czynsz. Musimy więc radykalnie zmienić zasady udostępniania tych opustoszałych lokali. Podczas ogłaszania przetargów ich ceny powinny być zdecydowanie niższe. Z kolei osoby bezrobotne lub absolwenci chcący wynająć gminny lokal powinny korzystać z preferencji. Pomaganie bezrobotnym i absolwentom jest niezmiernie ważne, gmina musi wychodzić naprzeciw ich aktywności, docenić ich wolę samozatrudnienia. Kwestia trzecia to opłaty ponoszone przez osoby rejestrujące w Urzędzie Miejskim działalność gospodarczą. Po wygranych wyborach sprawię, że wszyscy bezrobotni i absolwenci niezależnie od tego, który raz zakładają firmę będą zwolnieni z opłaty administracyjnej. I wreszcie smutny problem zagrożonych upadłością zakładów pracy, a więc przedsiębiorstw związanych z górnictwem oraz samych kopalń. Niedługo kończy się rządowy program finansowania restrukturyzacji górnictwa. Nie wiadomo, czy w jego miejsce pojawi się nowy, ani czy stary będzie przedłużony. Z początkiem przyszłego roku może więc dojść do postawienia w stan upadłości Bytomskiej Spółki Węglowej. Dlatego ja jako prezydent gminy górniczej w porozumieniu z prezydentami i burmistrzami innych miast oraz w oparciu o Związek Gmin Górniczych muszę przystąpić do poważnych negocjacji na najwyższym szczeblu. Wszystko po to, by utrzymać funkcjonujące kopalnie, zapewnić środki finansowe na usuwanie szkód górniczych i zapobiec ubożeniu gmin górniczych. Jako prezydent chciałbym także zmienić wizerunek Bytomia na zewnątrz. Obecnie z powodu wybuchających co chwila afer jest on fatalny, znajdujemy się na dnie wszystkich rankingów. Po zmianie tej sytuacji będę zapraszał do miasta inwestorów tworzących trwałe miejsca pracy.

- Jaki jest Pana program działań na pierwsze sześć miesięcy po ewentualnym wyborze?

- Rozpocznę od decyzji związanych z bezpieczeństwem. Razem z komendantem policji oraz Straży Miejskiej zapewnię trzyzmianowe piesze patrole. Trzeba szybko zareagować na wszelkie przejawy chuligaństwa i bandytyzmu, dając ludziom poczucie bezpieczeństwa. Druga decyzja będzie dotyczyła zabezpieczenia naszych budynków przed zimą, ograniczenie strat ciepła i dotarcie z pomocą do wszystkich potrzebujących. Umożliwię szybkie zasiedlanie pustostanów mieszkalnych. Zacznę jednak od obniżenia pensji prezydenta i propozycji zmniejszenia diet radnych.

- Znamy już skład Rady Miejskiej, sytuacja polityczna w Bytomiu jest jasna. Wyborca może więc pytać o plany personalne: kogo powoła Pan w razie wyboru na stanowiska wiceprezydentów?

- Wiceprezydentem będzie Piotr Koj i razem z nim podejmiemy następne decyzje personalne.

Rozmawiał: TOMASZ NOWAK


ROZMOWA Z KRZYSZTOFEM WÓJCIKIEM

- Jak ocenia Pan swoje szanse w drugiej turze wyborów?

- Mam nadzieję, że ją wygram. Sądzę, że najtrudniejszą rzeczą będzie powtórne zmobilizowanie mojego elektoratu, aby drugi raz poszedł do wyborów. Żeby poszli głosować ci wszyscy rozsądni ludzie, którzy uważają, że dla Bytomia istotne jest kontynuowanie dotychczasowego programu, dotychczasowej polityki nieskłócania miasta, organizowania ludzi oraz instytucji, żeby Bytomiowi pomóc. Liczę, że moi wyborcy nie zawiodą i oddadzą swoje głosy na mnie. Mam też nadzieję, że 10 listopada podczas drugiej tury będzie lepsza pogoda.

- W jaki sposób, jako prezydent miasta chce Pan przeciwdziałać największemu bytomskiemu problemowi: wzrostowi bezrobocia?

- Obecnie najważniejszą sprawą jest zachowanie miejsc pracy w górnictwie. I ja osobiście i miejskie struktury Sojuszu Lewicy Demokratycznej będziemy się stanowczo sprzeciwiać warszawskim pomysłom ograniczania wydobycia w naszych kopalniach i redukcji w nich zatrudnienia. To była tragedia dla miasta i do tego nie dopuścimy. Sprawa druga to stworzenie warunków dla rozwoju przedsiębiorczości. Oprócz samych inwestycji, ważne jest aby Bytom miał dobrą komunikację, instytucje i placówki oświaty łącznie ze szkołami wyższymi, dobrze działające szpitale. To wszystko stwarza atmosferę zachęcającą inwestorów. Chcę podkreślić, że przyjęliśmy w tym roku bardzo konkretny program pomocy małym i średnim przedsiębiorstwom. Znalazły się w nim m.in. zapowiedzi stworzenia funduszu gwarancyjnego dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Są tam też zapisy o wzmożeniu działań promocyjnych. Będziemy również kontynuować dotychczasowe działania wobec przedsiębiorstw przeżywających trudności - chociażby tych, w których jest syndyk lub powstają nowe firmy bazujące na majątku starych, upadających. Tam gmina, jako jeden z wierzycieli, stara się aby maszyny i możliwość dzierżawy hal przeszła w ręce nowo powstających firm. Oczywiście trudno mówić o rozwoju inwestycji bez dopływu środków. Mamy tutaj możliwość wykorzystania środków z Funduszu Wspólności Unii Europejskiej - pierwszym przykładem jest powstająca oczyszczalnia Bytom- Radzionków, która będzie zrealizowana do czerwca przyszłego roku. Chcę zwrócić uwagę na trzy kolejne projekty, które już wysłaliśmy, a każdy z nich opiewa na ponad 10 milionów euro. Są to projekty związane z rekultywacją terenów poprzemysłowych, dalszą modernizacją sieci kanalizacyjnej i wodociągowej oraz systemem segregacji i odzyskiwania surowców wtórnych na wysypisku śmieci. Gdyby te trzy starannie przygotowane programy znalazły uznanie w oczach Unii Europejskiej - nasze miasto zostałoby zasilone kwotą ponad 120 milionów złotych.

- Jaki jest Pana program działań na pierwsze sześć miesięcy po ewentualnym wyborze?

- Z całą pewnością będzie to program kontynuacji. Nie po to uzgadnialiśmy z różnymi środowiskami naszego miasta Strategię Rozwoju Bytomia do roku 2015, by po wyborach coś gwałtownie zmieniać. Natomiast przez pierwsze pół roku z całą pewnością będzie trzeba dostosować Urząd Miejski do nowej sytuacji, w której nie będzie funkcjonował - jak do tej pory - zarząd miasta, lecz kompetencje organu wykonawczego będą jednoosobowo spoczywały na prezydencie. To olbrzymia odpowiedzialność, olbrzymia władza, której nie zamierzam sprawować po dyktatorsku. Należy wprowadzić systemy konsultacji najważniejszych decyzji.

- Znamy już skład Rady Miejskiej, sytuacja polityczna w Bytomiu jest jasna. Wyborca może więc pytać o plany personalne: kogo powoła Pan w razie wyboru na stanowiska wiceprezydentów?

- Nowy skład rady jednoznacznie pokazuje, że mam większość w Radzie Miejskiej. Jest to o tyle istotne, że w takiej sytuacji można rządzić sprawnie, bez kłótni i swarów, bez wzajemnego blokowania decyzji prezydenta i rady miejskiej. To, że w wyborach zwyciężyliśmy jako SLD-UP i popierający nas "Wspólny Bytom" jest dla mnie szalenie istotne. Jeżeli chodzi o moich najbliższych współpracowników, to z całą pewnością znajdą się wśród nich Marian Stajno i Zdzisław Marchwiński. Co do obsady stanowiska trzeciego wiceprezydenta i odpowiedzi na pytanie, czy takowy w ogóle będzie - dzisiaj jest jeszcze za wcześnie mówić.

Rozmawiał: (mh)


Wiadomość zaczerpnięta z Życia Bytomskiego.

D O D A J   K O M E N T A R Z
Twój komentarz:
Twój nick:Twój e-mail:

 
   
   
redakcja reklama kontakt