główna aktualności hydepark sport ogłoszenia puby gsm kino szukaj moje miasto
AKTUALNOŚCI archiwum zaproponuj sidebar SPORT hokej piłka MOJE MIASTO załóż konto przypominanie hasła regulamin faq OGŁOSZENIA twoje ogłoszenia dodaj ogłoszenie pokaż ogłoszenia szukaj w ogłoszeniach GSM ROZRYWKA puby kawiarenki internetowe hydepark widokówka film sztuki głosowania KULTURA bytomskie centrum kultury kino gloria kinoteatr bałtyk miejska biblioteka publiczna muzeum górnośląskie opera śląska śląski teatr tańca KALENDARZ dodaj wydarzenia MIASTO urząd miejski noclegi SZUKAJ
M E N U

Najnowsza wiadomość

Zaproponuj wiadomość

Dodaj sidebar
 

N A J N O W S Z E
Wyszukiwanie wiadomości:
25 najnowszych wiadomości:
Dział kultury.Oldskul Klub, czyli aktywna młodzieżówka z klasą zaprasza: "Wyższy poziom – warsztaty szczudlarskie" [0] 
Dział ogólny miasta Bytomia.Dni Zdrowej Skóry 2007 [0] 
Dział rozrywki.Wystawa ABSOLUT MIASTA w Bytomiu. [7] 
Dział ogólny miasta Bytomia."AKCJA SPRZĄTANIA ŚWIATA" już blisko [1] 
Logo Opery Śląskiej.Mayday w Operze Śląskiej [1] 
Dział ogólny miasta Bytomia.Finał III Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego [0] 
Dział rozrywki.Koncert zespołu PANMAJSTER. [0] 
Dział ogólny miasta Bytomia.Straznik Systemu - konkurs informatyczny [0] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Ośrodek dla Bytomia. [20] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Polskie szanty w Holandii. [3] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Sala do remontu. [5] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Nauczycielskie egzaminy. [0] 
Dział ogólny miasta Bytomia.Zamówienia publiczne nr 51/2003. [0] 
Dział ogólny miasta Bytomia.Ogłoszenie prezydenta [10] 
Logo kina 'Gloria'.Królestwo Bajek... [1] 
Logo kina 'Gloria'.Festiwal Filmów Gutkowskich. [0] 
Logo Życia Bytomskiego.Rozwód ze związkiem. [10] 
Logo Życia Bytomskiego.Morze lewego spirytusu. [5] 
Logo Życia Bytomskiego.Odnaleźliśmy rzeźbę. [6] 
Logo Życia Bytomskiego.Gminne trójporozumienie. [1] 
Logo Śląskiego Teatru Tańca.Srebrne maski i "Noc rosy". [0] 
Dział ogólny miasta Bytomia.Zamówienia publiczne nr 50/2003. [0] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Cenny pomysł. [0] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Nurkować każdy może. [15] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Więcej autobusów, tańsze bilety? [37] 

W I A D O M O Ś Ć

Cenny pomysł.

Logo Kuriera Bytomskiego.
Młodzi Bytomianie, członkowie teatru GWENDERLLECH w MDK nr 1, wygrali konkurs ogłoszony przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży na projekt kulturalny skierowany do lokalnego środowiska. Na jego realizację otrzymają 6000 zł.

O konkursie ogłoszonym przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży, członkowie GWENDERLLECH dowiedzieli się bardzo późno. Zostało niewiele czasu, gdy zabrali się za opisywanie projektu, który wymyślili. Gotowe scenariusze należało przesłać do fundacji w maju. Ogłoszenie wyników miało miejsce w czerwcu.

Pomysł był prosty. Teatr Gwenderllech, który działa przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bytomiu, na co dzień zajmuje się teatrem przedmiotu. Członkowie teatru zainteresowali się także teatrem lalek. Dali kilka przedstawień dla przedszkoli i szkół podstawowych. Na bazie tych doświadczeń wymyślili i opisali swój projekt. Będzie się on składał z trzech etapów.

Po pierwsze młodzi aktorzy chcą zrealizować cykl przedstawień lalkowych dla przedszkolaków i dzieci młodszoszkolnych. Po drugie, dla wspomnianych maluchów zorganizowane zostaną warsztaty lalkowe. W trakcie tych warsztatów dzieci nauczą się jak robić lalki. Po trzecie, lalki wykonane podczas warsztatów, zostaną zaprezentowane na wystawie lalek, która prawdopodobnie odbędzie się w MDK nr 1 oraz na wielkiej paradzie lalek, którą autorzy projektu zamierzają zorganizować na bytomskim rynku. A wszystko po to, by zainteresować dzieci teatrem, kulturą teatralną, rozbudzić w nich twórczą wyobraźnię, pokazać im, że teatrem można się dobrze bawić.

"Napisanie projektu to dopiero początek, teraz młodych ludzi czeka wiele pracy" - podkreśla Anna Meiser - opiekun merytoryczny projektu. "Trzeba napisać scenariusze, przygotować przedstawienia, opracować ofertę warsztatów, zakupić materiały i zorganizować promocję całego wydarzenia."

Cała wygrana, 6000 zł, zostanie przeznaczona na zakup niezbędnych materiałów, resztę autorzy projektu, czyli Anna Gal, Kasia Jonkowska, Anna Gostkowska, Aleksandra Łakomy, Michalina Czerniak, Sławomir Konopka, Agnieszka Konopka i Adam Winczewski, wykonają sami.

Ze względu na ograniczenie wiekowe, w konkursie mogły brać udział osoby, które ukończyły 16 lat, pod projektem wysłanym do fundacji podpisało się tylko kilka osób. "Zaangażowanych w jego realizację jest jednak znacznie więcej ludzi. Pomagać będą wszyscy z teatru Gwenderllech, no i z Grupy Działań Twórczych DZIUPLA. Pomoc obiecała także dyrekcja Młodzieżowego Domu Kultury nr 1, gdzie od kilku lat działamy" - mówi Anna Meiser.

Tekst i zdjecie: Kamil Piotrowski (A-PRESS)

Artykuł zaczerpnięty z Kuriera Bytomskiego.

 
   
   
redakcja reklama kontakt