główna aktualności hydepark sport ogłoszenia puby gsm kino szukaj moje miasto
AKTUALNOŚCI archiwum zaproponuj sidebar SPORT hokej piłka MOJE MIASTO załóż konto przypominanie hasła regulamin faq OGŁOSZENIA twoje ogłoszenia dodaj ogłoszenie pokaż ogłoszenia szukaj w ogłoszeniach GSM ROZRYWKA puby kawiarenki internetowe hydepark widokówka film sztuki głosowania KULTURA bytomskie centrum kultury kino gloria kinoteatr bałtyk miejska biblioteka publiczna muzeum górnośląskie opera śląska śląski teatr tańca KALENDARZ dodaj wydarzenia MIASTO urząd miejski noclegi SZUKAJ
M E N U

Najnowsza wiadomość

Zaproponuj wiadomość

Dodaj sidebar
 

N A J N O W S Z E
Wyszukiwanie wiadomości:
25 najnowszych wiadomości:
Dział kultury.Oldskul Klub, czyli aktywna młodzieżówka z klasą zaprasza: "Wyższy poziom – warsztaty szczudlarskie" [0] 
Dział ogólny miasta Bytomia.Dni Zdrowej Skóry 2007 [0] 
Dział rozrywki.Wystawa ABSOLUT MIASTA w Bytomiu. [7] 
Dział ogólny miasta Bytomia."AKCJA SPRZĄTANIA ŚWIATA" już blisko [1] 
Logo Opery Śląskiej.Mayday w Operze Śląskiej [1] 
Dział ogólny miasta Bytomia.Finał III Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego [0] 
Dział rozrywki.Koncert zespołu PANMAJSTER. [0] 
Dział ogólny miasta Bytomia.Straznik Systemu - konkurs informatyczny [0] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Ośrodek dla Bytomia. [20] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Polskie szanty w Holandii. [3] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Sala do remontu. [5] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Nauczycielskie egzaminy. [0] 
Dział ogólny miasta Bytomia.Zamówienia publiczne nr 51/2003. [0] 
Dział ogólny miasta Bytomia.Ogłoszenie prezydenta [10] 
Logo kina 'Gloria'.Królestwo Bajek... [1] 
Logo kina 'Gloria'.Festiwal Filmów Gutkowskich. [0] 
Logo Życia Bytomskiego.Rozwód ze związkiem. [10] 
Logo Życia Bytomskiego.Morze lewego spirytusu. [5] 
Logo Życia Bytomskiego.Odnaleźliśmy rzeźbę. [6] 
Logo Życia Bytomskiego.Gminne trójporozumienie. [1] 
Logo Śląskiego Teatru Tańca.Srebrne maski i "Noc rosy". [0] 
Dział ogólny miasta Bytomia.Zamówienia publiczne nr 50/2003. [0] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Cenny pomysł. [0] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Nurkować każdy może. [15] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Więcej autobusów, tańsze bilety? [37] 

W I A D O M O Ś Ć

Gminne trójporozumienie.

Logo Życia Bytomskiego.
Radzionków, Dobre Miasto oraz Boguszów-Gorce zawarły porozumienie o wielostronnej współpracy. W miniony czwartek burmistrzowie tych trzech miast podczas uroczystej ceremonii podpisali stosowne dokumenty. Mówiono o wzajemnym pomaganiu sobie i doradzaniu w różnych sprawach.

Inicjatorem międzygminnego porozumienia był Radzionków. Pracownicy tamtejszego Ratusza długi czas poszukiwali w całej Polsce miast, z którymi można by nawiązać bliskie stosunki partnerskie. Wybór padł na mogące się pochwalić podobną liczbą mieszkańców i zbliżoną powierzchnią Dobre Miasto oraz Boguszów-Gorce. Pierwsze z tych miast leży w samym centrum Warmii i Mazur, drugie z kolei wchodzi w skład powiatu ziemskiego wałbrzyskiego i jest częścią województwa dolnośląskiego. Natomiast o ile Dobre Miasto trzeba bez wątpienia uznać za zasobną w zabytki miejscowość turystyczną, to Boguszów-Gorce wprawdzie leży w górach, ale jest podobnie jak Radzionków gminą górniczą, gdyż działała w niej kopalnia węgla brunatnego. Obecnie pamiątką po niej są czekające na rekultywację i ponowne zagospodarowanie spore tereny. Obydwa miasta pozytywnie zareagowały na radzionkowską propozycję zaprzyjaźnienia się, a ich rady miejskie jednogłośnie poparły tę ideę. Wcześniej podobnie brzmiącą uchwałę przyjęli rajcowie z Radzionkowa.


Między nami burmistrzami. Od lewej: Stanisław Trzaskowski, Gustaw Jochlik i Marian Nogaś.

Zdjęcie: Wojciech Łysko


Międzygminna współpraca została zainaugurowana w ubiegły czwartek podczas ceremonii zorganizowanej w Centrum Kultury "Karolinka". Uczestniczyli w niej burmistrzowie trzech gmin: Radzionków reprezentował Gustaw Jochlik, Dobre Miasto Stanisław Trzaskowski, a Boguszów-Gorce Marian Nogaś. Panowie podali sobie ręce i złożyli podpisy pod tekstem wspólnej umowy. Zakłada ona między innymi, że partnerzy będą wymieniali się doświadczeniami w różnego rodzaju dziedzinach życia gospodarczego, pomagali sobie w rozwiązywaniu kłopotów i wzajemnie się konsultowali. Poza tym gminy podzielą się osiągnięciami artystycznymi, zaproszą do siebie młodzież, a także zorganizują imprezy kulturalne. Komentując porozumienie burmistrzowie mówili o sukcesie lokalnych społeczności: - W czasach, gdy integrujemy się z Unią Europejską często zapominamy o partnerach w naszym kraju. My przełamujemy te tendencje, choć liczymy także na nawiązanie kontaktów z zagranicą - stwierdził Gustaw Jochlik.

Delegacje z Dobrego Miasta i Boguszowa-Gorców przyjechały do Radzionkowa dzień przed podpisaniem porozumienia. Ich członkowie mieli więc sporo czasu na poznanie swego partnera. Jego włodarze zaprosili ich na spacer po mieście, pochwalili się rozpoczętymi inwestycjami, a także pokazali Księżą Górę. Wieczorem wszyscy spotkali się na uroczystej kolacji w Muzeum Chleba.

izo

Artykuł zaczerpnięty z Życia Bytomskiego - www.zyciebytomskie.pl.

K O M E N T A R Z E
[1] ~dobromieszczanin odpowiada na informację główną 2004-12-06 11:22:29 
 
Jestem ciekawy co mysla mieszkancy w/w gmin. Osobiscie jestem ciekawy co przyniesie ta współpraca. Czekam z niecierpliwoscia na pozytywne efekty
 
 odpowiedz na ten komentarz  

 
   
   
redakcja reklama kontakt