główna aktualności hydepark sport ogłoszenia puby gsm kino szukaj moje miasto
AKTUALNOŚCI archiwum zaproponuj sidebar SPORT hokej piłka MOJE MIASTO załóż konto przypominanie hasła regulamin faq OGŁOSZENIA twoje ogłoszenia dodaj ogłoszenie pokaż ogłoszenia szukaj w ogłoszeniach GSM ROZRYWKA puby kawiarenki internetowe hydepark widokówka film sztuki głosowania KULTURA bytomskie centrum kultury kino gloria kinoteatr bałtyk miejska biblioteka publiczna muzeum górnośląskie opera śląska śląski teatr tańca KALENDARZ dodaj wydarzenia MIASTO urząd miejski noclegi SZUKAJ
M E N U

Najnowsza wiadomość

Zaproponuj wiadomość

Dodaj sidebar
 

N A J N O W S Z E
Wyszukiwanie wiadomości:
25 najnowszych wiadomości:
Dział kultury.Oldskul Klub, czyli aktywna młodzieżówka z klasą zaprasza: "Wyższy poziom – warsztaty szczudlarskie" [0] 
Dział ogólny miasta Bytomia.Dni Zdrowej Skóry 2007 [0] 
Dział rozrywki.Wystawa ABSOLUT MIASTA w Bytomiu. [7] 
Dział ogólny miasta Bytomia."AKCJA SPRZĄTANIA ŚWIATA" już blisko [1] 
Logo Opery Śląskiej.Mayday w Operze Śląskiej [1] 
Dział ogólny miasta Bytomia.Finał III Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego [0] 
Dział rozrywki.Koncert zespołu PANMAJSTER. [0] 
Dział ogólny miasta Bytomia.Straznik Systemu - konkurs informatyczny [0] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Ośrodek dla Bytomia. [20] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Polskie szanty w Holandii. [3] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Sala do remontu. [5] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Nauczycielskie egzaminy. [0] 
Dział ogólny miasta Bytomia.Zamówienia publiczne nr 51/2003. [0] 
Dział ogólny miasta Bytomia.Ogłoszenie prezydenta [10] 
Logo kina 'Gloria'.Królestwo Bajek... [1] 
Logo kina 'Gloria'.Festiwal Filmów Gutkowskich. [0] 
Logo Życia Bytomskiego.Rozwód ze związkiem. [10] 
Logo Życia Bytomskiego.Morze lewego spirytusu. [5] 
Logo Życia Bytomskiego.Odnaleźliśmy rzeźbę. [6] 
Logo Życia Bytomskiego.Gminne trójporozumienie. [1] 
Logo Śląskiego Teatru Tańca.Srebrne maski i "Noc rosy". [0] 
Dział ogólny miasta Bytomia.Zamówienia publiczne nr 50/2003. [0] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Cenny pomysł. [0] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Nurkować każdy może. [15] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Więcej autobusów, tańsze bilety? [37] 

W I A D O M O Ś Ć

Nauczycielskie egzaminy.

Logo Kuriera Bytomskiego.
Od początku czerwca w wydziale edukacji Urzędu Miejskiego w Bytomiu nauczyciele kontraktowi zdają egzaminy na stopnie nauczycieli mianowanych. Wnioski złożyło 105 nauczycieli.

Nauczyciele zatrudnieni w szkołach dzielą się na początkujących w zawodzie stażystów, nauczycieli kontraktowych, mianowanych i dyplomowanych. Egzamin na nauczyciela kontraktowego zdaje się w szkole. Mianowanie można uzyskać po zdaniu egzaminu w wydziale edukacji bytomskiego Urzędu Miejskiego. Egzaminy odbywają się co roku w styczniu i lutym oraz w czerwcu i lipcu. Zanim nauczyciel kontraktowy stanie przed komisją, musi wcześniej złożyć wniosek i przedstawić swój dorobek pedagogiczny. – W tym roku zdarzyło się, że niektórzy nauczyciele musieli uzupełnić dokumentację nauczycielską – mówi Stefania Wawer, naczelnik Wydziału Edukacji, bytomskiego Urzędu Miejskiego.

Stefania Wawer,
członkini komisji egzaminacyjnych.
Każdy nauczyciel ma ustalony plan rozwoju zawodowego. W dokumentacji gromadzi dane o swoich osiągnięciach. Ważna jest ocena pracy nauczyciela dokonywana przez dyrektora szkoły. W ciągu jednego dnia w czerwcu komisje egzaminowały nawet po dziesięciu nauczycieli.
W Bytomiu urzęduje 9 komisji powołanych przez wiceprezydenta miasta Mariana Stajno. Są to komisje: humanistyczna, wychowania przedszkolnego, nauczania zintegrowanego, przedmiotów ścisłych, przedmiotów zawodowych, wychowania fizycznego, katechezy, pedagogów szkół specjalnych i pedagogów w domach dziecka. Komisja składa się z trzech ekspertów ministerialnych, dyrektora szkoły, miejskiego urzędnika oświatowego. Na życzenie nauczyciela w komisji jako szósty może uczestniczyć związkowiec.

Egzamin składa się z dwóch części. W pierwszej nauczyciele przedstawiają swój dorobek zawodowy. W drugiej części odpowiadają na pytania egzaminatorów. – Pytania dotyczą warsztatu pracy nauczyciela i zagadnień edukacyjnych. Egzaminatorzy pytają też o stosowanie komputerów na lekcjach i sprawdzają znajomość prawa oświatowego – tłumaczy Stefania Wawer, naczelnik wydziału edukacji UM w Bytomiu.

Po egzaminie członkowie komisji oceniają nauczyciela. Każdy egzaminator może przyznać od zera do dziesięciu punktów. Jeżeli nauczyciel uzyska w sumie co najmniej 34 punkty, to zdaje egzamin. – Nauczyciela mianowanego trudniej zwolnić i otrzymuje wyższą pensję – wyjaśnia Stefania Wawer. W czerwcu 105 bytomskich nauczycieli kontraktowych złożyło wnioski o przyznanie mianowania. Do końca czerwca 28 nauczycieli uzyskało mianowanie. Egzaminy potrwają do końca lipca. Równocześnie z egzaminami w wydziale edukacji UM w bytomskiej delegaturze Kuratorium Oświaty, trwają egzaminy na stopnie nauczycieli dyplomowanych. Do egzaminów w kuratorium przystąpiło 380 nauczycieli z Bytomia, Tarnowskich Gór i Piekar Śląskich. Uroczyste wręczenie nominacji na wyższe stopnie nauczycielskie, odbywa się z reguły w październiku podczas Dnia Edukacji Narodowej.

RYCH

Artykuł zaczerpnięty z Kuriera Bytomskiego.

 
   
   
redakcja reklama kontakt