Nauczycielskie egzaminy.
Od początku czerwca w wydziale edukacji Urzędu Miejskiego w Bytomiu nauczyciele kontraktowi zdają egzaminy na stopnie nauczycieli mianowanych. Wnioski złożyło 105 nauczycieli.
Nauczyciele zatrudnieni w szkołach dzielą się na początkujących w zawodzie stażystów, nauczycieli kontraktowych, mianowanych i dyplomowanych. Egzamin na nauczyciela kontraktowego zdaje się w szkole. Mianowanie można uzyskać po zdaniu egzaminu w wydziale edukacji bytomskiego Urzędu Miejskiego. Egzaminy odbywają się co roku w styczniu i lutym oraz w czerwcu i lipcu. Zanim nauczyciel kontraktowy stanie przed komisją, musi wcześniej złożyć wniosek i przedstawić swój dorobek pedagogiczny.
– W tym roku zdarzyło się, że niektórzy nauczyciele musieli uzupełnić dokumentację nauczycielską – mówi
Stefania Wawer, naczelnik Wydziału Edukacji, bytomskiego Urzędu Miejskiego.
Stefania Wawer, członkini komisji egzaminacyjnych. |
Każdy nauczyciel ma ustalony plan rozwoju zawodowego. W dokumentacji gromadzi dane o swoich osiągnięciach. Ważna jest ocena pracy nauczyciela dokonywana przez dyrektora szkoły. W ciągu jednego dnia w czerwcu komisje egzaminowały nawet po dziesięciu nauczycieli. |
W Bytomiu urzęduje 9 komisji powołanych przez wiceprezydenta miasta Mariana Stajno. Są to komisje: humanistyczna, wychowania przedszkolnego, nauczania zintegrowanego, przedmiotów ścisłych, przedmiotów zawodowych, wychowania fizycznego, katechezy, pedagogów szkół specjalnych i pedagogów w domach dziecka. Komisja składa się z trzech ekspertów ministerialnych, dyrektora szkoły, miejskiego urzędnika oświatowego. Na życzenie nauczyciela w komisji jako szósty może uczestniczyć związkowiec.
Egzamin składa się z dwóch części. W pierwszej nauczyciele przedstawiają swój dorobek zawodowy. W drugiej części odpowiadają na pytania egzaminatorów.
– Pytania dotyczą warsztatu pracy nauczyciela i zagadnień edukacyjnych. Egzaminatorzy pytają też o stosowanie komputerów na lekcjach i sprawdzają znajomość prawa oświatowego – tłumaczy Stefania Wawer, naczelnik wydziału edukacji UM w Bytomiu.
Po egzaminie członkowie komisji oceniają nauczyciela. Każdy egzaminator może przyznać od zera do dziesięciu punktów. Jeżeli nauczyciel uzyska w sumie co najmniej 34 punkty, to zdaje egzamin.
– Nauczyciela mianowanego trudniej zwolnić i otrzymuje wyższą pensję – wyjaśnia Stefania Wawer. W czerwcu 105 bytomskich nauczycieli kontraktowych złożyło wnioski o przyznanie mianowania. Do końca czerwca 28 nauczycieli uzyskało mianowanie. Egzaminy potrwają do końca lipca. Równocześnie z egzaminami w wydziale edukacji UM w bytomskiej delegaturze Kuratorium Oświaty, trwają egzaminy na stopnie nauczycieli dyplomowanych. Do egzaminów w kuratorium przystąpiło 380 nauczycieli z Bytomia, Tarnowskich Gór i Piekar Śląskich. Uroczyste wręczenie nominacji na wyższe stopnie nauczycielskie, odbywa się z reguły w październiku podczas Dnia Edukacji Narodowej.
RYCH
Artykuł zaczerpnięty z
Kuriera Bytomskiego.