główna aktualności hydepark sport ogłoszenia puby gsm kino szukaj moje miasto
AKTUALNOŚCI archiwum zaproponuj sidebar SPORT hokej piłka MOJE MIASTO załóż konto przypominanie hasła regulamin faq OGŁOSZENIA twoje ogłoszenia dodaj ogłoszenie pokaż ogłoszenia szukaj w ogłoszeniach GSM ROZRYWKA puby kawiarenki internetowe hydepark widokówka film sztuki głosowania KULTURA bytomskie centrum kultury kino gloria kinoteatr bałtyk miejska biblioteka publiczna muzeum górnośląskie opera śląska śląski teatr tańca KALENDARZ dodaj wydarzenia MIASTO urząd miejski noclegi SZUKAJ
M E N U

Najnowsza wiadomość

Zaproponuj wiadomość

Dodaj sidebar
 

N A J N O W S Z E
Wyszukiwanie wiadomości:
25 najnowszych wiadomości:
Dział kultury.Oldskul Klub, czyli aktywna młodzieżówka z klasą zaprasza: "Wyższy poziom – warsztaty szczudlarskie" [0] 
Dział ogólny miasta Bytomia.Dni Zdrowej Skóry 2007 [0] 
Dział rozrywki.Wystawa ABSOLUT MIASTA w Bytomiu. [7] 
Dział ogólny miasta Bytomia."AKCJA SPRZĄTANIA ŚWIATA" już blisko [1] 
Logo Opery Śląskiej.Mayday w Operze Śląskiej [1] 
Dział ogólny miasta Bytomia.Finał III Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego [0] 
Dział rozrywki.Koncert zespołu PANMAJSTER. [0] 
Dział ogólny miasta Bytomia.Straznik Systemu - konkurs informatyczny [0] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Ośrodek dla Bytomia. [20] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Polskie szanty w Holandii. [3] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Sala do remontu. [5] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Nauczycielskie egzaminy. [0] 
Dział ogólny miasta Bytomia.Zamówienia publiczne nr 51/2003. [0] 
Dział ogólny miasta Bytomia.Ogłoszenie prezydenta [10] 
Logo kina 'Gloria'.Królestwo Bajek... [1] 
Logo kina 'Gloria'.Festiwal Filmów Gutkowskich. [0] 
Logo Życia Bytomskiego.Rozwód ze związkiem. [10] 
Logo Życia Bytomskiego.Morze lewego spirytusu. [5] 
Logo Życia Bytomskiego.Odnaleźliśmy rzeźbę. [6] 
Logo Życia Bytomskiego.Gminne trójporozumienie. [1] 
Logo Śląskiego Teatru Tańca.Srebrne maski i "Noc rosy". [0] 
Dział ogólny miasta Bytomia.Zamówienia publiczne nr 50/2003. [0] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Cenny pomysł. [0] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Nurkować każdy może. [15] 
Logo Kuriera Bytomskiego.Więcej autobusów, tańsze bilety? [37] 

W I A D O M O Ś Ć

Polskie szanty w Holandii.

Logo Kuriera Bytomskiego.
Jako jedna z trzech zagranicznych grup szantowych, bytomska grupa Segars zaśpiewa podczas największego zlotu żaglowców w Holandii.

Delfzijl - małe portowe holenderskie miasteczko, nad morzem północnym jest raczej spokojnym miejscem. Jednak raz na kilka lat zamienia się w tętniący życiem port, do którego ciągną najpiękniejsze, pływające jeszcze żaglowce świata. W lipcu odbędzie się tam po raz drugi w historii "Festiwal Siedmiu Mórz - DelfSail". Ta impreza, to wielkie święto morza. Towarzyszyć mu będą różnego rodzaju imprezy kulturalne, handlowe i towarzyskie. Nie zabraknie oczywiście morskiego śpiewania. Specjalnie na tę imprezę organizatorzy zaprosili kilkanaście grup szantowych, głównie z Holandii. Wielkie wyróżnienie spotkało bytomską grupę Segars, która oprócz chórów z Japonii i Niemiec otrzymała zaproszenie do zagrania kilku koncertów podczas imprezy. "Na tych koncertach z pewnością się nie skończy" - mówi Ireneusz Herisz, szef Segarsów. "Dotarły już do nas mailem zaproszenia do zaśpiewania na pokładach kilku jednostek. Mamy nadzieję, że uda się także zaśpiewać na pokładzie największego żaglowca, który przybędzie do Delfzijl - polskiego Daru Młodzieży".

Na tę okazję zespół przygotował niespodziankę. Wraz z holenderskimi szantymenami nagrali i wydali płytę (pisaliśmy w KB nr 10). Jej premiera i dystrybucja będzie miała miejsce właśnie w Holandii i tylko podczas trwania festiwalu.

Zespół SEGARS powstał w październiku 1995 roku w MDK nr 1 w Bytomiu. Tworzą go: Ireneusz Herisz, Wojciech Dutkiewicz, Marcin Placek, Piotr Reimann, Łukasz Szymczyk. Śpiewają piosenki żeglarskie, szanty oraz piosenki turystyczne znanych autorów i wykonawców a także własne kompozycje. Utwory wykonywane są a capella lub z minimalnym wykorzystaniem instrumentów (gitara, bodhran). Segarsi zdobyli wiele nagród na liczących się festiwalach. Do najważniejszych należą: I miejsce na festiwalu TRATWA'95 w Katowicach, najlepszy debiut na festiwalu SHANTIES'96 w Krakowie, najlepsza szanta o Wiśle na "Szantach w Stodole" w Warszawie. W 1997 zespół wydał pierwszą kasetę pt. "W Starym Porcie". Kolejną, i płytę CD pt. "Ten jeden rejs" w 1999. Wielokrotnie występowali w programach telewizyjnych i radiowych m.in. w Teleexpresie, TVP2 i programach regionalnych. Zespół Segars koncertował na festiwalach w Polsce, Danii i Holandii. Od ponad roku jako jedyny zespół z Polski, jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Szanty i Piosenki Morskiej (ISSA) z siedzibą w Delfzijl w Holandii. Od sześciu lat zespół jest organizatorem i gospodarzem "Wiosennego Szantowiska", koncertu szantowego, który odbywa się w Bytomiu. Segarsi do Holandii wyjeżdżają 9 lipca. Kurier Bytomski objął patronat nad tą wyprawą.

Tekst i zdjęcia: Kamil Piotrowski - Agencja A-PRESS

Artykuł zaczerpnięty z Kuriera Bytomskiego.

K O M E N T A R Z E
[1] ~sregars odpowiada na informację główną 2004-04-08 00:43:28 
 
I tak niech zostanie. Niech sobie śpiewają w Holandii. TYlko jakos w Polsce nie bardzo mają gdzie grać :-) Bo to w koncu trzecia liga jest szantowa (sory za \\\"szantowa\\\"). POWODZENIA W ISSA. Co to jest w ogóle? Trzy nieudaczne zespoły na krzyż. Lepiej Herisz powiedz, czemu się zespół \\\"Passat\\\" rozleciał, co u ciebie w MDK fajnie po żeglarsku grywał? Powygrywali w Polsce to i owo, zebrali parę nagród, ale kasy nie widzieli. KTO WZIĄŁ KASĘ Z NAGRÓD \\\"PASSATÓW\\\"??? A może jeszcze podatek od tego odprowadziłeś, Dyrektorze? Rób tak dalej!!!!!!!!
 
 odpowiedz na ten komentarz  
[2] ~Weronika odpowiada na komentarz nr. 1 2004-05-05 12:33:51 
 
Jesli "Passat" grywał po żeglarsku... Co to za szanty w kobiecym (mimo iż ładnym, nie przeczę) wykonaniu?!!! Myślę, że "Segars" będzie ciepło oczekiwany w Bytomiu po powrocie z dalekich wojaży... A że nie każdy go lubi? Cóż... "De gustibus non est disputantur..."
 
 odpowiedz na ten komentarz  
[3] ~SzybkiBilo odpowiada na komentarz nr. 2 2006-04-13 19:19:37 
 
dobrze,że to wszystko jest na czasie : 13 kwietnia 2006 roku. Pa!
 
 odpowiedz na ten komentarz  

 
   
   
redakcja reklama kontakt